Lake Macquarie Dance Studio, Newcastle, Belmont Dance schools,
Menu

Luke Hobbins
employed @ Disney- contract in Paris


Kirby Pascoe
Accepted into full time course
@ ED5 International in Sydney


Live to Dance Ultimate Challenge/Swansea

AmAZing Results
major awardees
Georgia Atherton WINNING- MINISTRY of dance award- one week intensive in melbourne

chloe reynolds-WINning most promising ballet dancer & 3rd Intermediate scholarship- includes one week intensive at tanya pearson classical coaching in sydney

Emily marsh winning pre-junior scholarship- one week intensive at Brent street in Sydney

Kaitlyn rees- Runner-up Pre-Junior SCHOLARSHIP

penny hollis- highly commended pre-junior SCHOLARSHIP

congratulations to all our bdc soloist students who competed this year!
We are so proud of you!!

award recipients this year!
kendall lehman, kaitlyn priest, hannah barnes, melanie chapman, hannah mccloughlin, charlise and shanaya buddingh, halle mcgregor, cailene dow, olivia wood, brooke baxter, ella matthews, ella agland, kirra chadban, kirby pascoe, tahlia clarke, sacchi nicol, elli & emersyn hooper, sophie & emily marsh, kaitlin & olivia rees, georgia atherton, georgia condon, chloe reynolds, billy thomas, luke hobbins, monique orlowski, jessie matthews, tess symington, Penny Hollis, Ally & JUliette Roberts


Troupe Results

"Charlie" -WINNing MOST ENtertaining troupe $100 cash prize
winning- "The CALL" 14/u small TROUPE
winning- "Sync swimming' 8/u contemporary
winning-"violin" & "Checkmate" 2nd PLACE open classical
winning- "Coffee" Open musical theatre
runner-up- "Snakes & Ladders 12/u contemporary
runner-up- "Bad Blood" 10/u hip hop
runner-up- "Fosse" Production
runner-up- "JFK" Open Lyrical
3rd PLACE- "Frida" 10/u contemporary
3rd PLACE- "Running of the Bull" 14/u contemporary
3rd place- "Charlie" Open Contemporary
Highly commended- "Poker" 14/u jazz
highly commended- "Bluebirds" 8/u modern

Heritage Challenge
Tess Symington- 1st PLACE
Monique Orlowski- 3rd PLACE & highly Commended
Dance Blitz

MOnique Orlowski- WINNING JAZZ, WINNING Contemporary 97/100 and WINNING LYRICAL


Live to Dance- SOLO SUCCESS
Please Check out our Facebook page for all results!
Georgia ATHERTON
winning- Brent Street Summer Camp

Kaitlyn Priest
winning- Open Rising star award $250
Lake Macquarie eisteddfod
Well done

Ella Matthews- winning jazz championship, winning classical championship and runner-up modern championship
3x 2nd places, 2x 3rd places

Kirby pascoe- winning modern championship
highly commended x2



Live To dance Ultimate Challenge Troupe Results

WINNERS BEST OVERALL Large Troupe $500
WINNERS BEST Choreography $100


1st PLACE- Live Love Loss
1st PLACE- Poker and RUNNER Up- Womaniser
1st PLACE- Saw
1st PLACE- JFK
1st plACE- Game of Thrones
1st PLACE- Checkmate
1st PLACE- Uptown Funk
1st PLACE- Fosse
1st PLACE- Coffee
1st PLACE- G-Girls
RUNNER-Up- Snakes & Ladders
RUNNER Up- Bad Blood
3rd PLACE- Wheres' Waldo?


Scholarship Day 2016Scholarship WINNERS

Georgia Condon- JNR Ballet
Georgia Atherton- SNR Ballet
Monique Orlowski- Tap
Halle McGregor- JNR Hip Hop
Gabby Cothorpe- SNR Hip Hop

Tori Speakman- JNR Modern
Ella Agland- INT Modern
Tahlia Clarke- SNR Contemporary

Tobi Eeles- Sub/JNR Jazz
Cailene Dow- JNR Jazz
Kaitlyn Priest- SNR Jazz

BEST PERFORMANCE WINNERS & RUNNER UP awardees

Sophie Marsh, Penny Hollis x2, Chelsea Burge, Emily Marsh, Tahlia Clarke x2, Georgia Atherton, Olivia Rees x2, Brooke Baxter, Hannah Barnes, Jenny Boyd, Kaitlin Rees, Carlene Dow, Ella Agland, Dylan Walters, Chloe Reynolds, Harper Grant, Aaliyah Elliot, Halle McGregor, Gabby Colthorpe and Kailtyn Priest

OVERALL BEST PERFORMERS Kaitlyn Priest and Luke Hobbins


Perpetual Trophy Recipients

Cassandra McGoldrick, Luke Hobbins, Jenny Boyd, Brooke Baxter, Kaitlin Rees, Melanie Chapman, Ella Matthews, The Hooper Family, Hannah McCloughlin, Penny Hollis, Kendall Lehman, Billy Thomas, Emily Marsh, Kirra Chadian and Hannah Barnes


WINTER DANCE FESTIVAL SOLO Results
A Huge Congratulations to

Halle McGregor WINNING- RUNNER UP Junior Scholarship


Kaitlin Rees
1st, 2nd and 3rd
WINNING JAZZ Championship


Monique Orlowski- 1st PLACE

Kendall Lehman- 3x 2nd PLACES H/C Jazz Championship
TOP 5 Finalist Senior Scholarship


Olivia Rees- 5x 1st PLACES WINNER Modern Championship
RUNNER-Up Jazz Championship
RUNNER-Up Classical Championship

Halle McGregor-1st PLACE 4x3rd PLACES & Highly Commended
WINNER Classical Championship

Elli Hooper- 2x 1st PLACES
Shanaya Buddingh- 1st, 2nd and 3rd PLACE
Emerson Hooper- 3rd PLACE
Olivia Wood- Highly Commended

Taree District Eisteddfod
WOW WOW!
Chloe Reynolds Represented BDC with her stunning Solos-
WINNING SENIOR BALLET Scholarship
WINNING 14/u OPEN Jazz
WINNING 14/u OPEN Modern
H/C- Modern CHAMPIONSHIP
Highly Commendeds- Classical & Demi Character



Dynamic Song & Dance

Fantastic Results for our 14/u & 15/o Troupes
1st PLACE- COFFEE
3RD PLACE- GONE GIRLS
3RD PLACE- Live, LOVE, LOSS
5th PLACE- POKER
1ST PLACE- GAME OF THRONES
2ND PLACE- JFK
1ST PLACE- CHECKMATE
Highly Commended- Uptown Funk


WINTER DANCE FESTIVAL
Fantastic TROUPE RESULTS


WINNERS 10/U Jazz- ANGRY BIRDS
WINNERS 10/U Contemporary- SYNC SWIMMING
WINNERS 12/U Contemporary- SNAKES & LADDERS
WINNERS 14/U Contemporary- GONE GIRLS
WHERE' WALDO?





Ritz & Glitz Dance Challenge

SOLO Results

Georgia Atherton- WINNER Senior Showcase Awarded $250 Cash
WINNER Open Classical
Championship

Georgia Condon- WINNER Junior Showcase Awarded $250 Cash
WINNER 12's Jazz Championship


Kaitlyn Priest- WINNER 14's Classical Championship, WINNER Jazz Championship and WINNER Modern Championship

Kaitlin Rees- WINNER 8's Classical Championship and WINNER Jazz Championship


Ella Agland- WINNER Restricted Championship

Emily Marsh- RUNNER UP 10's Jazz Championship and 3rd Modern Championship

Olivia Rees- 3rd PLACE 10's Jazz Championship

Halle McGregor- Highly Commended 10's Jazz Championship

Luke Hobbins-Highly Commended Open Classical Championship

A HUGE Congratulations to all of our students
who received multiple placings.
Kendall Lehman, Tess Symington, Chloe Reynolds, Ella Matthews, Olivia Wood, Shanaya Buddingh, Cailene Dow, Luke Hobbins, Kirby Pascoe, Hannah Barnes, Kailtyn Priest, Kaitlin Rees, Halle McGregor, Melanie Chapman, Tahlia Clarke, Bronte Foran, Ella Agland, Emily Marsh, Olivia Rees, Monique Orlowski, Georgia Condon, Kirra Chadban, Brooke Baxter, Georgia Atherton and Emersyn Hooper

Ritz&Glitz Troupe Results

Synchronised Swimming- 1st PLACE (8&u Contemporary)
Angry Birds- 1st PLACE (8&u Jazz)
Snakes & Ladders- 2nd PLACE (12&u Contemporary)
Where's Waldo?- Highly Commended (12&u Jazz)


4 Groupes entered 4x PLACINGS! 100%

WOW WOW WOW!
Georgia Robinson has secured a contract with Celebrity Cruises! Congratulations gorgeous!


Live to Dance Challenge @ Terrigal
Kaitlyn Priest- WINNER Open 14s Any Style and Highly Commended


Kendall Lehman- 4th PLACE Open 14s Any Style
PLUS Improvisation 1st PLACE, 2nd PLACE x3
and 3rd PLACE


Chloe Reynolds- WINNER Specially
restricted 14s Any style and
2nd PLACE & Highly Commended 14s Restricted Any Style





Encore Dance Eisteddfod
Emily Marsh- 1st PLACE x2, 2nd PLACE x2 and 6x Highly Commended
Sacchi Nicol- 1st PLACE & Highly Commended
Charlise Buddingh- Highly Commended

Shanaya Buddingh- 2x Highly Commendeds

A Huge Congratulations to
Miss Kallee Richardson
Awarded a $20,000 scholarship to attend
Jason Coleman's Ministry of Dance in Melbourne!
WOW WOW WOW



Summer Series
Ritz and Glitz Dance Challenge

Shanaya Buddingh 2x 1st PLACES and 3rd PLACE
Penny Hollis- 2x 1st PLACES
Kendall Lehman- 1st PLACE x2 and Highly Commended
Kaitlyn Priest- 2x 1st PLACES, 2x 2nd PLACES and 2x 3rd PLACES
Kirby Pascoe- 1st PLACE & Highly Commended
Cailene Dow- 1st PLACE x2, 2nd PLACE x2 and Highly Commended
Chloe Reynolds- 1st PLACE x2, 2nd PLACE and 3rd PLACE

Kaitlyn Priest WINNER 14/u Modern Championship
WINNER 14/u JazzChampionship



2015 Scholarship WINNERS update!

* Emily Marsh loved her time at Brent Street in Sydney!

* Kallee Richardson smashed it at Jason Colemans' Ministry of Dance in Melbourne!

Both recipients of the Rising Star Awards- all expense paid 1 week workshops!!!!


Thank you "Live to Dance Ultimate Challenge/ Swansea Dance Festival!"